Plemena kočky domácí

20. června 2007 v 20:47 | Vanilka |  [Ł]Obrázky
více viz Plemena koček

Díky šlechtění (plemenitbě, chovu) vznikla celá řada jednotlivých plemen kočky domácí, která se navzájem liší nejenom barvou srsti, její kvalitou ale i stavbou těla, velikostí a barvou očí i povahovými vlastnostmi. I v současné době vznikají nová plemena koček.

Šlechtění koček si vyžaduje znalosti o daném plemeni (znalost uznaného standardu vyhlášeného FIFe, případně jiných organizací, které dané plemeno uznávají. Zárověň je třeba být členem nějakého klubu chovatelů, který svými vnitřními předpisy usměrňuje pravidla chovu koček s průkazem původu.

Do chovu jsou v dnešní době připuštěni pouze jedinci odpovídající platnému standardu. To, či jedinec standardu odpovídá, určí na výstavě posuzovatel. Každá základní organizace chovatelů koček ukládá ve svých předpisech chovatelům určitá práva a povinnosti, specifikuje zásady plemenitby daného plenene, které chovatel musí dodržovat a taktéž určuje podmínky, za jejichž splnění je možné jedince zařadit do chovu (určuje kolik a jakých výstav s jakými známkami musí jedinec absolvovat, jaký musí být jeho zdravotní stav a věk atd.) Na dodržování těchto předpisů dohlíží poradce chovu (zkušený chovatel, který má pravomoc vystavovat příslušné dokumenty, pomáhá jednotlivým chovatelům a dohlíží na jejich činnost).

V současné době se často hovoří o takzvaném týrání chovem - což je situace, kdy se u zvířat přešlechťují nekterí fyziologické znaky do té míry, že zvířatům zněmožňují normální život. jedná se například o perské kočky a další exotické kočky, které mají na základě deformovaného nosu a tlamy dýchací potíže. Toto týraní není doposud právně zakázáno a je tudíž na jednotlivých chovatelských organizacích, jak se k tomuto problému postaví.
 


Anketa

Klikni pls

Tadý

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.