Kočka nebo kocour

20. června 2007 v 20:51 | Vanilka |  [Ł]Obrázky
Kočka pohlavně dospívá mezi 6. a 8. měsícem života. Celkový tělesný vývoj však končí až okolo jednoho roku života, u některých plemen koček i později. Po pohlavní dospělosti vyniknou pohlavní rozdíly mezi kočkou a kocourem. Kocour bývá větší, má širší krk a větší hlavu. Kočky bývají menší a jejich hlava má tvar trojúhelníku (záleží však na plemenu).

Nekastrovaný kocour je teritoriální a svůj revír si značí močí a otíráním se o předměty. Ze svého teritoria vyhání vetřelce. Narozdíl od kočky se toulá a při hledání samice v říji může strávit několik dní mimo domov. Po návratu hledá potravu a klidné místo na spaní.

Revír nekastrovaného kocoura je asi třikrát větší než teritorium nekastrované kočky.

Kočky nesnášejí změnu prostředí a nerady cestují. Při hrách ale nejsou tak agresivní jako kocouři.

S rostoucím věkem se kočka uklidňuje, méně si hraje. Kočky žijící v domácnosti jsou přítulné. Kočka se při dobré péči může dožít až 20 let.


Nemoci koček

Vzteklina - mohou se nakazit všechna teplokrevná zvířata včetně člověka. Vždy končí smrtí. Prevencí je každoroční očkování.
Borrelióza - mohou se nakazit všichni savci včetně člověka. Je přenášena klíšťaty a komáry. Očkování pro kočky zatím neexistuje, prevencí je používání repelentů, které zabrání přisátí klíštěte.
Panleukopénie - postihuje pouze kočky, často malá koťata. Často končí smrtí. Prevencí je očkování.
Virová rhinotracheitis - postihuje pouze kočky. Prevencí je očkování.
Kaliciviróza - postihuje pouze kočky. Prevencí je očkování.
Infekční peritonitis, FIP - postihuje pouze kočky, vždy končí smrtí. Prevencí je vakcinace.
FIV, "kočičí AIDS" - postihuje pouze kočky, končí smrtí.
kočičí leukóza, FeLV - postihuje pouze kočky, končí smrtí. Prevencí je vakcinace.
Campylobakterióza - mohou se nakazit všechna teplokrevná zvířata včetně člověka. Človek se nakazí z infekčního trusu, projevuje se žaludečními a střevními problémy. Kočky se nakazí jen zřídka. Prevencí je hygiena.
Salmonelóza - mohou se nakazit všechna teplokrevná zvířata včetně člověka, i plazi. Prevencí je hygiena.
Tuberkulóza - kočka se nakazí od nemocného člověka.
Dermatofytóza - kožní plíseň - mohou se nakazit všichni savci včetně člověka, k nákaze dochází přímým kontaktem nebo pobytem v kontaminovaném prostředí. U člověka i u zvířat se projevuje kožními změnami. Prevencí je hygiena.

Parazitózy
Toxoplazmóza - kočky jsou definitivním hostitelem, mezishostitelem jsou ostatní savci včetně člověka. K přenosu dochází požitím tepelně nezpracovaného masa nebo trusem nakažené kočky. Prevencí je hygiena.
Echinokokóza - definitivním hostitelem je kočka a pes. Při nedostatečné hygieně se může z trusu nakazit i člověk. Prevencí je hygiena a odčervení kočky.
Giardióza - mohou se nakazit všechna teplokrevná zvířata včetně člověka. K nákaze dochází z infekčního trusu, u koček se projevuje málokdy. Prevencí je hygiena.
Škrkavka psí - človek není definitivním hostitelem, ale může dojít k opoudření larev škrkavek v lidském těle (larva migrans). Prevencí je hygiena a odčervování koček.
Tasemnice psí - kočky se nakazí spolknutím blechy. Prevence je odčervování koček.
Svrab - kočičí svrab se nepřenáší na jiné savce, u člověka může vyvolat lokální kožní reakci. Prevencí je hygiena a léčba postižených koček.
Ušní svrab - vyskytuje se často u zanedbaných koťat. Prevencí je hygiena a léčba nemocných koček.
Blechy - napadají všechny savce. Prevencí je hygiena a odblešování zablešených koček.
 


Anketa

Klikni pls

Tadý

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.