je to nej. pohádky

11. dubna 2007 v 19:39 | Vanilka
O krtkovi


Když v roce 1956 začal připravovat výtvarník a režisér Studia Bratři v triku Zdeněk Miler vyprávění o tom, "Jak krtek ke kalhotkám přišel" netušil, že se pod jeho rukama rodí jeden z nejslavnějších hrdinů světového animovaného filmu pro děti.

Krtek si rázem získal srdce malých i velkých diváků. A co víc, okouzlil i vážené členy festivalových porot. Z filmového festivalu v Benátkách si přivezl hned dvě hlavní ceny a brzy k nim přidal i velkou cenu festivalu v Montevideu.

Už druhý díl "Krtek a autíčko" rozhodl, že film bude bez komentáře. Vždyť krtkovo udivené "jů", šťastné zatleskání rukama či veselý smích, dokázaly vyjádřit více než celá kupa slov.

Zdeněk Miler natáčel příběhy O krtkovi podle vlastních námětů i podle námětů renomovaných autorů - jedním z nich byl i spisovatel Ivan Klíma. Diváci zatím znají čtyřicet krátkých příběhů O krtkovi, ale i tři půlhodinové filmy : "Krtek filmová hvězda", "Krtek ve snu" a "Krtek ve městě".

O tom, že milý krtek vůbec nestárne se mohou přesvědčovat diváci Večerníčku ČT mnoha generací, krteček obveseluje srdíčka dětí s chutí a radostí.
Říkání o víle Amálce


Je to už více než čtvrt století, co se víla Amálka narodila z mlhy, podívala se do studánky, uviděla, že je pěkná a hned jí bylo veselo.

Tak začíná oblíbený kreslený seriál, který měl premiéru už v roce 1975 a je stále plný kouzel a osobitých postaviček. Ať už je to beránek Kudrna, loupežník Vešmyška, mužík Trneček, Kordulka, Široká bába a další, jak je uměl ztvárnit spisovatel Václav Čtvrtek. Ten obdařil Večerníček několika seriály, které nepřestávají i po letech bavit nejen děti, ale i dospělé diváky. Mezi nimi je i hodná a laskavá víla Amálka, která na konci seriálu sice odchází spát až do jara, ale ve Večerníčku se k nám čas od času vrací, i když je náhodou zima.

Třináctidílný kreslený seriál režíroval zkušený Václav Bedřich, který má na svém filmovém kontě nejen Makovou panenku, ale i Boba a Bobka, králíky z klobouku, Maxipsa Fíka a mnoho dalších filmů pro děti i dospělé. Vílu Amálku si i nakreslil. Hudbu k seriálu složil Jiří Kolafa a komentář čte velmi sympaticky Jiří Hrzán. Pro tehdy Československou televizi Říkání o víle Amálce vyrobil Krátký film, Studio bratří v triku.O loupežníku Rumcajsovi


První řada seriálu vznikla v roce 1967.

Jistě znáte loupežníka Rumcajse, ale jestlipak víte, že Rumcajs byl vlastně poctivý jičínský švec? A jak se stal ze ševce loupežník? Inu, Rumcajs jako švec byl skutečný mistr - i jičínský starosta Humpál si u něj nechal ušít boty. Rumcajs se ale s nafoukaným starostou neshodnul a byl za to vykázán z města. V lese řáholci se z něj potom stal loupežník.

Rumcajse, Manku a Cipíska namaloval výtvarník Radek Pilař, který je také autorem postavičky Večerníčka.Káťa a Škubánek


Kreslený seriál o holčičce Kátě a pejskovi Škubánkovi, vznikl v roce 1982.

Jak se ti dva k sobě dostali? Jednoho dne bylo jaro a všichni na dvoře měli mláďata. Holčička Káťa také chtěla něco živého. Proto si v cukrárně koupila velké čokoládové vejce a dala ho do kočárku, ten postavila na sluníčko, aby se jí co nejdříve něco narodilo. Kolem kočárku běžel malý pejsek, cítil něco sladkého, skočil do kočárku a tam ho našla Káťa. Vzala pejska domů a zacházela s ním jako s miminkem. Pejskovi se to nelíbilo a chtěl odejít, ale když viděl, jak by to Kátě bylo líto, zůstal. A Káťa mu dala jméno Škubánek.

Mach a Šebestová


Kreslený seriál o příhodách spolužáků Macha a Šebestové podle námětu Miloše Macourka, první řada vznikla v roce 1982.

O tom, že Mach a Šebestová jsou žáci 3.B, kteří kdysi dostali kouzelné sluchátko, které splní každé přání, ví v Čechách a na Moravě snad každé malé dítě. Hned v prvním díle má pes Jonatán má na chvilku křídla a objeví se i milion koček. Mach a Šebestová s tím sluchátkem potom v dalších dílech prožijí nejednu dobrodružnou příhodu.

Příběhy o kouzelném sluchátku napsal Miloš Macourek a jejich výtvarnou podobu vytvořil Adolf Born. Třetího z trojice tvůrců, animátora a režiséra Jaroslava Doubravu, který se podílel na prvních 13 dílech, později nahradila jeho dlouholetá spolupracovnice - animátorka a režisérka Cilka Dvořáková.Broučci


Dvanáctidílný animovaný loutkový seriál na motivy knihy Jana Karafiáta vznikl v koprodukci Studia Jiřího Trnky, Comité Francais de Rádio Télévision, britské Jerusalem Productions a společnosti Imago v roce 1995.

Scénář seriálu společně s Annou Juráskovou napsala animátorka a režisérka Vlasta Pospíšilová, nelehkou úlohu výtvarníka přijala Jitka Walterová. Podle jejích návrhů vzniklo na sedmdesát loutek a zrodil se i celý pohádkový svět, ve kterém tyto loutky ožívají.

Karafiátova kniha s ilustracemi Jiřího Trnky inspirovala už celou řadu adaptací a stále patří do zlatého fondu české dětské literatury. Nová filmová verze Broučků citlivě pracuje se známými hodnotami a snaží se je co nejvíce přiblížit dnešním dětem. V tom jí napomáhá hudba Emila Viklického i mistrovská kamera Vladimíra Malíka, který virtuózně kouzlí s barevnými atmosférami a vytváří iluzi dětského snu.

Také Jan Hartl, jehož hlas prochází celým seriálem, stál před nelehkým úkolem. Vždyť příběhy Karafiátových Broučků mají starší diváci a posluchači neoddělitelně spojeny se jmény takových mistrů jako byl Karel Höger či František Smolík. Na tom, že Broučci na televizní obrazovce doopravdy ožijí, mají nemalou zásluhu i animátoři Jan Klos, Jiří Látal, Jan Zach a Xenie Vavrečková.

Broučci patří nesporně k největším animovaným projektům, které byly u nás v poslední době realizovány. Seriál se představil návštěvníkům filmového festivalu a trhu ve francouzském Annecy, uvedla ho francouzská i britská televize.


Bubáci a hastrmani


Dvacetidílný seriál podle známé knížky Josefa Lady vznikl v roce 1999.

Jak už všichni vědí, ve vesničce Syslově žijí pospolu lidé, strašidla a také jejich děti. Potkáme se tak s obrazovým i slovním humorem Josefa Lady.

Malíř a spisovatel Josef Lada si strašidla vymýšlel ne proto, aby se jich děti bály, ale aby si s nimi hrály. Scénáře podle jeho knížek vytvořila Marie Kšajtová, velmi těžkou úlohu výtvarníka, který musí ctít známou a milovanou předlohu, skvěle dokázal naplnit Pavel Kubant, který je zároveň i režisérem seriálu. Jeho koncepce, která pracuje s bohatě rozkreslenými hlavními figurami i s pečlivě prokreslenými pozadími, vychází z pečlivého studia výtvarného odkazu Josefa Lady.

V druhé řadě seriálu tvůrci pracovali s ladovskými veselými pohádkami naruby, které vyšly pod názvem Nezbedné pohádky, a také s některými dalšími pohádkovými vyprávěními z knížky Bubáci a hastrmani. V této řadě se setkáme s pohádkami o neposlušných kůzlátkách, o Budulínkovi, o Karkulce a s řadou dalších. Zároveň se ve scénáři seriálu objevují i motivy z Ladovy životopisné knihy Kronika mého života.

Rozverné ladovské vyprávění výtečně dokresluje hudba Jana Rottera a hlas Josefa Sommera v roli vypravěče. Kamera je dílem Milana Rycheckého, animaci měla na starosti Eva Jakoubková, zvuk Jan Kacian, střih Magda Sandersová. Obě řady seriálu Bubáci a hastrmani vyrobilo pro Českou televizi studio AniFilm.

Čtvrtý díl seriálu získal na Mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež Zlín 2000 cenu dětské poroty.
 


Anketa

co byjste sem přidaly?

animace!!! 18.2% (14)
obrázky!!! 19.5% (15)
víc věcí a něco zajímavého!!! 29.9% (23)
vtipy 5.2% (4)
srandovní obrázky 7.8% (6)
nic!!!! 3.9% (3)
radši nic už ted je to hrůza 15.6% (12)

Komentáře

1 šejla šejla | Web | 12. dubna 2007 v 22:01 | Reagovat

Ahoj u mně na blogu už soutěž o nej blog začala něco si tam vyzvedni a dej si to na blog

2 dooby dooby | Web | 14. dubna 2007 v 10:29 | Reagovat

hm....máš to tu  moc hezký ale měla bys to tu mít víc barevný a číst si komentáře protože ty sis ještě nevyzvedla asi něco od šejly!!!!ale jinak super!!!a taky by to chtělo víc rubrik nebo nějaký celebrity a něco o ních např.ewa farna

věk:13

její 1.hit:měl´s mě vůbec rád

atd.nebo něco o já nevim třeba tvůj oblíbený zpěvák a takoový

jinak moc hezký

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.